Ako si vyrátať daň z nehnuteľnosti

Dane, dane a ešte raz dane. Koniec kalendárneho roka vždy znamená, že je čas na rátanie dane z nehnuteľnosti a jej následné odovzdávanie. Táto, pre mnohých nepríjemná povinnosť, ale nemusí byť vôbec ťažká - máme pre vás niekoľko dobrých rád, ako na to.

Daň z nehnuteľnosti

Ak podávate daňové priznanie, tak by v ňom určite nemali chýbať identifikačné údaje o stavbe ako:

  • súpisné a orientačné číslo stavby
  • číslo parcely, na ktorej stavba stojí
  • názov katastrálneho územia

Je dôležité vedieť, aká je zastavaná plocha stavby, počet podlaží i účel použitia stavby (na  bývanie , podnikanie, či iný účel). Dôležité je správne stanoviť počet podlaží - do úvahy sa berie počet podzemných i nadzemných podlaží, ale bez prvého nadzemného podlažia! Predmetom dane z reality sú aj pivnice, nachádzajúce sa v podzemnom podlaží.

Nezabúdajte ani na účely priestorov. Kombinované využitie je typické pre polyfunkčné objekty - časť slúži na bývanie a ďalšia na podnikanie. V tomto prípade treba v daňovom priznaní uviesť okrem zastavanej plochy aj celkovú výmeru podlahových plôch aj v členení na účely a počet podlaží.

 

Plánujete kúpiť byt?

Byty sú dobrou investíciou, a v otázke daní majú určité špecifiká. Ročná sadzba dane z bytov sa vypočítava zo základu dane, ktorým je výmera podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru v m². K vypísaniu daňového priznania za byt je potrebné poznať tieto údaje:

  • podlahovú plochu bytu a nebytového priestoru
  • súpisné číslo
  • číslo vchodu a bytu

Do výmery podlahovej plochy bytu sa nezahŕňa na daňové účely rozmer balkónu alebo lodžie. Ak je súčasťou bytu aj nebytový priestor, v daňovom priznaní treba uviesť účel, na ktorý sa využíva. Za nebytové priestory sa považuje garáž, priestory na podnikanie a priestory na nezárobkovú činnosť.