Kritériá prenájmu nehnuteľnosti

Radi by ste prenajali svoju nehnuteľnosť, no neviete si rady? Poradíme vám ako na to bezbolestne, bez straty peňazí i nervov.

Dlhodobý prenájom nehnuteľností je už v dnešnej dobe pomerne bežný jav. Prenajímajú sa byty, rodinné domy, chaty a chalupy, ale i kancelárie, obchodné či skladové priestory. Mnohí ľudia dávajú, najmä z finančných dôvodov, prednosť podnájmu. Prenájom domov, ale najmä bytov, sú najčastejšou voľbou v prípade mladých ľudí. Až s príchodom rodiny je aktuálnejší prenájom domu, či kúpa nehnuteľnosti.

Aké typy prenájmov existujú?

  • Dlhodobý prenájom (najčastejší variant) je nájom nehnuteľnosti dohodnutý na dobu dlhšiu ako jeden mesiac súvislé v kalendárnom roku.
  • Strednodobý prenájom je na dobu jedného až troch mesiacov.
  • Krátkodobý prenájom znamená prenájom nehnuteľnosti na niekoľko dní až týždňov.

Pri prenájme bytu študentom musíte počítať s možnosťou častejšieho striedania nájomníkov. Samozrejme, všetko závisí na tom, ako sa s novými nájomníkmi dohodnete a aký typ zmluvy s nimi podpíšete.

Chcete prenajať rodinný dom?

V porovnaní s bytmi je o prenájom rodinných domov menší záujem. Domy s nižším štandardom slúžia hlavne ako priváty pre študentov a mladých ľudí. Zaujímavejšie, ako pre predajcu, tak pre kupujúceho sú rodinné domy s vyššou kvalitou, pretože poskytujú podnájomníkom vysoký štandard a nachádzajú sa v prestížnych lokalitách. Tu je však častým problémom  cena za mesačný nájom, sú samozrejme, pri tomto type nehnuteľnosti vyššie. Avšak takéto domy znamenajú pre vás, ako pre majiteľov, rýchlu návratnosť investovaných prostriedkov.

Základné body zmluvy medzi prenajímateľom a nájomcom:

  • predmet a účel nájmu
  •  výška a splatnosť nájomného
  • spôsob platenia nájomného čas, na ktorý sa zmluva uzaviera ak nejde o zmluvu na dobu neurčitú
  • stanovuje sa aj dĺžka výpovednej lehoty